Ulazi

Iz projekta BisWeb

(Razlika između revizija)
Skoči na: navigacija, pretraga
Linija 3: Linija 3:
----
----
-
Razlikuju se po vrsti ulaznog dokumenta , koje mogu biti:  
+
Razlikuju se po vrsti ulaznog dokumenta, koji mogu biti:  
-
Ulazna faktura, Prijemnica, Zbirna ulazna faktura, Interni ulaz / korekcija, Interni prenos, Devizna Ulazna faktura, Devizna prijemnica, Devizna zbirna ulazna faktura.  
+
Ulazna faktura, Prijemnica, Zbirna ulazna faktura, Interni ulaz/korekcija, Interni prenos, Devizna Ulazna faktura, Devizna prijemnica, Devizna zbirna ulazna faktura.  
-
'''Ulazna faktura''' - radi se kada su prisutni svi podaci na dokumentu dobavljača Račun/otpremnica dobavljača , i tada nema potrebe za izradom prijemnice.  
+
'''Ulazna faktura''' - radi se kada su prisutni svi podaci na dokumentu dobavljača Račun/otpremnica dobavljača i tada nema potrebe za izradom prijemnice.  
-
'''Prijemnica''' - radi se kada se tek očekuje dostava Računa dobavljača. U tom slučaju je moguće više prijemnica povezati za račun dobavljača, POD USLOVOM DA JE RAČUN DOBAVLJAČA UNET KAO '''Zbirna ulazna faktura''' ) Slično važi za '''devizne prijemnice''' i '''Devizne zbirne ulazne fakture'''. Za ove dokumente je obavezan unos u valuti i odgovarajući kurs valute. Prijemnica, i devizna prijemnica se ne mogu poslati u knjigovodstvo pojedinačno, tj, slanjem Zbirne fakture u knjigovodstvo se arhiviraju i sve povezane prijemnice .  
+
'''Prijemnica''' - radi se kada se tek očekuje dostava Računa dobavljača. U tom slučaju je moguće više prijemnica povezati za račun dobavljača, POD USLOVOM DA JE RAČUN DOBAVLJAČA UNET KAO '''Zbirna ulazna faktura'''. Slično važi za '''devizne prijemnice''' i '''Devizne zbirne ulazne fakture'''. Za ove dokumente je obavezan unos u valuti i odgovarajući kurs valute. Prijemnica i devizna prijemnica se ne mogu poslati u knjigovodstvo pojedinačno, tj, slanjem Zbirne fakture u knjigovodstvo se arhiviraju i sve povezane prijemnice.  
-
'''Interni ulaz / korekcja''' - koristi se za unos popisa, preknjižavanje sa šifre na šifru, ispravku količina, korekcije pros. cena i sl.  
+
'''Interni ulaz/korekcja''' - koristi se za unos popisa, preknjižavanje sa šifre na šifru, ispravku količina, korekcije pros. cena i sl.  
-
'''Interni prenos''' - Prenos robe iz jednog u drugi magacin bez obzira da li se radi o Veleprodaji, Maloprodaji , Proizvodnji...  Dakle, interni prenos se uvek radi na ulazu kako se ne bi povećavao promet. Samo predznak  količine (plus-minus) označava gde roba ulazi a iz kog magacina izlazi.
+
'''Interni prenos''' - Prenos robe iz jednog u drugi magacin bez obzira da li se radi o Veleprodaji, Maloprodaji, Proizvodnji...  Dakle, interni prenos se uvek radi na ulazu kako se ne bi povećavao promet. Samo predznak  količine (plus-minus) označava gde roba ulazi, a iz kog magacina izlazi.
Pri slanju u knjigovodstvo, Interni dokumenti se ne prenose u KPR (Knjigu Primljenih računa).  
Pri slanju u knjigovodstvo, Interni dokumenti se ne prenose u KPR (Knjigu Primljenih računa).  
-
Za ulaze od dobavljača se mogu vezati zavisni troškovi, pod uslovom da su prethodno ti zavbavisni troškovi arhivirani - poslati u knjigovodstvo. U tom slučaju program preračunava iznose svih povezanih zavisnoh troškova ( bez PDV ) i raspodeljuje po svim stavkama proporcionalno iznosu stavke ("Akcije", "'''povezivanje zavisnih troškova'''").  
+
Za ulaze od dobavljača se mogu vezati zavisni troškovi, pod uslovom da su prethodno ti zavisni troškovi arhivirani - poslati u knjigovodstvo. U tom slučaju program preračunava iznose svih povezanih zavisnih troškova (bez PDV) i raspodeljuje po svim stavkama proporcionalno iznosu stavke ("Akcije", "'''povezivanje zavisnih troškova'''").  
<br>  
<br>  
-
Modul  Proizvodnja : Na osnovu ulaza u magacin got. proizvoda ( Proizvodnja, Ulazi, interni ulaz / kor.) može se automatski generisati utrošak sirovina -  Proizvodnja, Ulazi, Akcije, Generisanje izdatnice (Interni izlaz iz magacina sirovina po normativu ) ako su takvi normativi registrovani (Proizvodnja, Normativi).
+
Modul  Proizvodnja : Na osnovu ulaza u magacin got. proizvoda (Proizvodnja, Ulazi, interni ulaz/kor.) može se automatski generisati utrošak sirovina -  Proizvodnja, Ulazi, Akcije, Generisanje izdatnice (Interni izlaz iz magacina sirovina po normativu), ako su takvi normativi registrovani (Proizvodnja, Normativi).
-
Modul Maloprodaja  - za firme koje prodaju sopstvene proizvode (npr restorani):   Na osnovu registrovane prodaje (Pazari / Fakture) može se automatski generisati utrošak sirovina (Maloprodaja, Pazari, Akcije, Generisanje izdatnice). Ovom akcijom će biti generisan  dokument int. ulaza / korekcije za isti MP objekat , u kome će biti radužene sve sirovine , a zaduženi svi gotovi proizvodi koji su prodati.  Napomena : Za pravilnu evidenciju rada ugostiteljskih firmi potrebno je u Registri - Podaci o Firmi overiti polje "Vodi se Dnevni promet Ugostitelja" čime se omogućava da se u registru roba odredi šta je hrana a šta je piće, jer su to neophodni podaci za štampu ovog obrasca.       
+
Modul Maloprodaja  - za firme koje prodaju sopstvene proizvode (npr restorani): Na osnovu registrovane prodaje (Pazari/Fakture) može se automatski generisati utrošak sirovina (Maloprodaja, Pazari, Akcije, Generisanje izdatnice). Ovom akcijom će biti generisan  dokument int. ulaza/korekcije za isti MP objekat, u kome će biti razdužene sve sirovine, a zaduženi svi gotovi proizvodi koji su prodati.  Napomena: Za pravilnu evidenciju rada ugostiteljskih firmi potrebno je u Registri - Podaci o Firmi overiti polje "Vodi se Dnevni promet Ugostitelja" čime se omogućava da se u registru roba odredi šta je hrana a šta je piće, jer su to neophodni podaci za štampu ovog obrasca.       
Slučaj '''UVOZ:'''  
Slučaj '''UVOZ:'''  
-
Ulaz robe evidentiramo po računu dobavljača ( devizne cene i iznosi ). Zavisne troškove uvoza evidentiramo kroz opciju "Troškovi i zavisni troškovi" (obavezno izabrati - overiti kockicu "zavisni trošak" ). Tu se unose računi Carine, Špeditera, Računi za transport robe . Ukoliko su na računu posebno iskazani iznosi do i od granice , (na jedan deo se odnosi PDV a na drugi ne) , najbolje je takav raćun podeliti na dva zapisa kako bi u KPR svaki iznos bio smešten u odgovarajuću kolonu. I ovde važi pravilo da se zavisni trošak može povezati za ulaznu fakturu samo ako je prethodno poslat u knjigovodstvo (arhiviran - potvrdjen).  
+
Ulaz robe evidentiramo po računu dobavljača (devizne cene i iznosi). Zavisne troškove uvoza evidentiramo kroz opciju "Troškovi i zavisni troškovi" (obavezno izabrati - overiti kockicu "zavisni trošak"). Tu se unose računi Carine, Špeditera, Računi za transport robe. Ukoliko su na računu posebno iskazani iznosi do i od granice, (na jedan deo se odnosi PDV a na drugi ne), najbolje je takav raćun podeliti na dva zapisa kako bi u KPR svaki iznos bio smešten u odgovarajuću kolonu. I ovde važi pravilo da se zavisni trošak može povezati za ulaznu fakturu samo ako je prethodno poslat u knjigovodstvo (arhiviran - potvrdjen).  
[[Media:Obrada_uvoza.pdf|Primer Uvoza.PDF]]<br>  
[[Media:Obrada_uvoza.pdf|Primer Uvoza.PDF]]<br>  

Revizija od 09:02, 22. novembar 2011.

Ulazi


Razlikuju se po vrsti ulaznog dokumenta, koji mogu biti:

Ulazna faktura, Prijemnica, Zbirna ulazna faktura, Interni ulaz/korekcija, Interni prenos, Devizna Ulazna faktura, Devizna prijemnica, Devizna zbirna ulazna faktura.

Ulazna faktura - radi se kada su prisutni svi podaci na dokumentu dobavljača Račun/otpremnica dobavljača i tada nema potrebe za izradom prijemnice.

Prijemnica - radi se kada se tek očekuje dostava Računa dobavljača. U tom slučaju je moguće više prijemnica povezati za račun dobavljača, POD USLOVOM DA JE RAČUN DOBAVLJAČA UNET KAO Zbirna ulazna faktura. Slično važi za devizne prijemnice i Devizne zbirne ulazne fakture. Za ove dokumente je obavezan unos u valuti i odgovarajući kurs valute. Prijemnica i devizna prijemnica se ne mogu poslati u knjigovodstvo pojedinačno, tj, slanjem Zbirne fakture u knjigovodstvo se arhiviraju i sve povezane prijemnice.

Interni ulaz/korekcja - koristi se za unos popisa, preknjižavanje sa šifre na šifru, ispravku količina, korekcije pros. cena i sl.

Interni prenos - Prenos robe iz jednog u drugi magacin bez obzira da li se radi o Veleprodaji, Maloprodaji, Proizvodnji... Dakle, interni prenos se uvek radi na ulazu kako se ne bi povećavao promet. Samo predznak količine (plus-minus) označava gde roba ulazi, a iz kog magacina izlazi. Pri slanju u knjigovodstvo, Interni dokumenti se ne prenose u KPR (Knjigu Primljenih računa).

Za ulaze od dobavljača se mogu vezati zavisni troškovi, pod uslovom da su prethodno ti zavisni troškovi arhivirani - poslati u knjigovodstvo. U tom slučaju program preračunava iznose svih povezanih zavisnih troškova (bez PDV) i raspodeljuje po svim stavkama proporcionalno iznosu stavke ("Akcije", "povezivanje zavisnih troškova").


Modul Proizvodnja : Na osnovu ulaza u magacin got. proizvoda (Proizvodnja, Ulazi, interni ulaz/kor.) može se automatski generisati utrošak sirovina - Proizvodnja, Ulazi, Akcije, Generisanje izdatnice (Interni izlaz iz magacina sirovina po normativu), ako su takvi normativi registrovani (Proizvodnja, Normativi).

Modul Maloprodaja - za firme koje prodaju sopstvene proizvode (npr restorani): Na osnovu registrovane prodaje (Pazari/Fakture) može se automatski generisati utrošak sirovina (Maloprodaja, Pazari, Akcije, Generisanje izdatnice). Ovom akcijom će biti generisan dokument int. ulaza/korekcije za isti MP objekat, u kome će biti razdužene sve sirovine, a zaduženi svi gotovi proizvodi koji su prodati. Napomena: Za pravilnu evidenciju rada ugostiteljskih firmi potrebno je u Registri - Podaci o Firmi overiti polje "Vodi se Dnevni promet Ugostitelja" čime se omogućava da se u registru roba odredi šta je hrana a šta je piće, jer su to neophodni podaci za štampu ovog obrasca.

Slučaj UVOZ:

Ulaz robe evidentiramo po računu dobavljača (devizne cene i iznosi). Zavisne troškove uvoza evidentiramo kroz opciju "Troškovi i zavisni troškovi" (obavezno izabrati - overiti kockicu "zavisni trošak"). Tu se unose računi Carine, Špeditera, Računi za transport robe. Ukoliko su na računu posebno iskazani iznosi do i od granice, (na jedan deo se odnosi PDV a na drugi ne), najbolje je takav raćun podeliti na dva zapisa kako bi u KPR svaki iznos bio smešten u odgovarajuću kolonu. I ovde važi pravilo da se zavisni trošak može povezati za ulaznu fakturu samo ako je prethodno poslat u knjigovodstvo (arhiviran - potvrdjen).

Primer Uvoza.PDF


Povrat robe dobavljaču se radi isto kao i ulazna faktura , samo kolićine treba da imaju negativan predznak ( kao storno dela fakture, ili cele fakture , ispravka količina ..) ćime se uredjuje i stanje lagera . Finansijska odobrenja dobavljača se unose na sličan način - kao Trošak sa neg. iznosima.

Slučaj Zaokruženje :

Pri slanju dokumenta u knjigividstvo, program nudi pregled obračunatih osnovica i PDV. Ukoliko se razlikuju obračunati podaci od onih na dokumentu, (zbog razlike u načinu zaokruživanja decimala) moguće je "ručno" ispraviti specifikaciju osnovica i PDV overom kockoce "Unosi se specifikacija PDV" čime postižemo da dalja obrada dokumenta bude pravilna ( smeštaj u KPR , smeštaj u knjigovodstvo) .


Slučaj Poljoprivrednik :

Obzirom da robu primamo po poreskim stopama koje su evidentirane u samom registru - šifarniku roba, a naknada poljoprivredniku se razlikuje, moguće je "ručno" uneti specifikaciju naknade PDV overom kockoce "Unosi se specifikacija PDV" čime postižemo da dalja obrada dokumenta bude pravilna ( smeštaj u KPR , smeštaj u knjigovodstvo) .

Primer zaokruzenja, Otkup od Poljoprovrednika.PDF

Slučaj Razlićitih tarifa :

Ukoliko se, pri unosu stavki ulaza robe, razlikuje poreska stopa koju nam nudi program (stopa iz registra - šifarnika roba) od poreske stope koja je naznačena na dokumentu , možemo tu ponudjenu stopu ispraviti tako da se slaže sa dokumentom, čime je obezbedjena dalja pravilna obrada. U ovom slučaju u našem registaru - šifarniku roba tarifa ostaje nepromenjena. Ukoliko smo utvrdili da je naš zapis pogrešan, potrebno je izvršiti ispravku u samom registru roba, pa će program na dalje nuditi tu ispravljenu stopu.

Specijalni slučaj - Za knjigovodje: Ukoliko uneti Ulaz robe nije potvrdjen ( poslat u knjigovodstvo) a knjigovodja je samostalno uneo podatke za taj ulaz nalogom za knjiženje , onda rezultati nisu pod programskom kontrolom , tj moguće je postojanje razlike u rezultatima KPR i fin. knjigovodstva . U tom slučaju , potrebno je dopuniti - ispraviti KPR (npr. naknadnim slenjem dok. u knjigovodstvo, uz storniranje, ili brisanje - ako nalog nije proknjižen, tog prethodno "ručno" unetog fin. naloga)

Lični alati
Imenski prostori
Varijante
Akcije
Navigacija
alati